Möjlighet att förskriva och hämta ut läkemedel är en viktig del av beredskapen
Vid långvariga kriser eller höjd beredskap behöver invånarna kunna räkna med att de kan hämta ut sina förskrivna läkemedel. Det förutsätter att flödet mellan förskrivning och uthämtning fungerar även vid störningar.

E-hälsomyndigheten ansvarar för registret Nationella läkemedelslistan som lagrar förskrivningar och är navet för det digitala receptflödet mellan vård och apotek.
Tillsammans med Läkemedelsverket och Tandvårds- och läkemedelsförmånsverket (TLV) har E-hälsomyndigheten i uppdrag att utreda och lämna förslag som möjliggör förskrivning och utlämning från apotek under fredstida kris, höjd beredskap och ytterst krig.
– Vi ska utreda och lämna förslag som gör det möjligt att förskriva och lämna ut läkemedel när tillgång till E-hälsomyndighetens register, system och tjänster saknas. Vi tittar på lösningar som i möjligaste mån upprätthåller ett digitalt arbetssätt även vid kris, säger Erik Öhman som är utredare på E-hälsomyndigheten.
Uppdraget är en fortsättning på E-hälsomyndighetens tidigare uppdrag om att se över hur robustheten kan stärkas i det digitala receptflödet. Det nya uppdraget ska slutredovisas den 30 november 2027.